Jak funguje představivost
V mém oblíbeném filmu The Magic of Belle Isle praví Morgan Freeman v roli starého kdysi úspěšného spisovatele velice hezkou větu „Představivost je ta největší síla, kterou kdy mělo lidstvo k dispozici“. Nejenom, že to moc hezky zní, ale je v ní i krásně řečeno, že u jakéhokoliv činu, ať už šlo o knihu, film, obraz nebo stroj, byla na začátku pokaždé idea – nápad – představa. Jinak řečeno všechno, co lidstvo vytvořilo, nejdříve vzniklo v něčí hlavě.
To je stále fakt, který je všeobecně známý a ví to každé dítě, ovšem už málokdo se zamyslí nad samotnou podstatou představivosti… O co vlastně jde? Řekněme, že je to vytvoření nové myšlenky, nebo lépe vyjádřeno jako stvoření nové představy.
Jak lze sestrojit novou představu? Snadno… pomocí nakombinování našich vědomostí a znalostí. Tady už se dostávám k tomu, co si uvědomuje už málo z nás člověků neboli lidí. Na to, abychom mohli vytvořit nové věci, musíme znát ty staré. Není možné vymyslet něco nového, můžeme jen „vymyslet“ novou kombinaci již existujících prvků. Nelze si třeba představit novou barvu, můžeme jen mísit znalost, kterou už máme.
Přijde mi proto neskutečně hloupé, jak v dnešní době pohlížíme na vzdělání. Netvrdím, že je potřeba znát letopočty husitských válek, ale ona nechvalně známá školní věta „A k čemu mi tohle jako v životě bude?“ je na pěst už z výše zmíněného principu. Ono totiž čím víc kostiček stavebnice má, tím víc věcí můžeme postavit, tohle platí úplně všude. Nechápu, jak může lenost natolik ovládnout lidi, že přestávájí chápat, jak důležité vědění je, že vědět neznamená jen „být šprt“, ale znamená mít cihly na stavbu něčeho většího. Je sice moc pěkné, jak se to hemží na facebooku citáty ohledně „imagination can take you everywhere“ a podobných hezkých vět, ale nějak lidem nedochází samotná podstata fungování tohohle procesu. Myslíte si, že by Albert Einstein „vymyslel“ (lépe řečeno zformuloval) teorii relativity, kdyby nejdříve nestrávil roky zkoumáním, poznáváním a nabíráním vědomostí?! Asi těžko…
Studenti by se měli snažit si toho ze škol odnést co možná nejvíce ve svých hlavách, ovšem trend v současnosti je naprosto opačný. V podstatě jakékoliv studium lze absolvovat za pomocí taháků, telefonů, tabletů a jiných vymožeností, potom to tedy vypadá tak, že dospělí lidé vycházejí ze školy a jediné co umí, je podvádět. Těžko potom můžeme vymýtit korupci z politiky, když podvádění kvete už v útlém věku, nikomu potom nepřijde divné, když se naskytne možnost „odložit peníze stranou“ nebo darovat někomu srnčí za tu či onu službu.
Zkrátka představivost je velice silnou zbraní, ale potřebujeme palivo pro její chod, tím jsou jen a jen vědomosti. Když naší jedinou znalostí bude podvádění, potom budeme pokračovat v éře promyšlenějšího a ve všech směrech fikanějšího podfukářství. To by sice jistě uvítal Darth Sidous, ale zjevně to není správnou cestu, kterou se můžeme ubírat…
Komentáře