Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

Honzovo TOP10 – Pro nedělní ráno

Nedělní ráno je specifickým časovým úsekem. Je to ráno, kdy si můžete vstát (v ideálním případě), jak se vám jenom zachce. V ještě ideálnějším případě vám do okna přijde úplně čerstvá nabídka slunečních paprsků a prosvítí pokoj dobrou náladou a příjemným nažloutlým světlem.

Asi většina z vás si potom ke snídani pustí rádio, ale na co vlastně rádio, když máte Honzu s jeho TOP10… A tak jsem dal do kupy deset písniček (zhruba), které vám ještě vylepší už tak fajn ráno. Bral jsem to podle citu a panáčka, co mi vždycky rozpumpuje krev v těle a natáhne svaly na obličeji tak, že vytvoří úsměv. Nejedná se tedy o nějaký vypalovačky, jako spíš o něžný fajn tóny povětšinou akustickejch nástrojů, což nemusí být každýmu při chuti, ale v tý široký škále žánrů si najdete určitě svojí vstávací.

10) Creedence Clearwater Revival – Down on the corner

Začínám na hranicích rocku s Creedence Clearwater Revival, čili máme tu 60. léta a song, kterej dýchne country dechem a vyvolá ve vás představy městečka na jihu USA. Tam se pěkně procházíte a pouliční umělci hrajou Down on the corner s otočeným texaským kloboukem na zemi před sebou. Hrozně fajn americký ráno.

9) Lake Street Drive – Bad Self Portraits

Oproti poměrně profláklým Creedence…atd jsou Lake Street Drive totální no nameři současnosti, kteří hrajou na území swingu, jazzu a popu. Všechno je to děsně neokoukaný a přitom dost mírumilovný. Krom rána doporučuuju ještě na západ slunce, jen si lehnout do trávy a poslouchat. Jemné tóny piana úžasně korelují se specifickým hlasem Rachael Price, která udělá vaši ranní kávu tak akorát sladkou.

8) Dusty Springfield – Take Another Little Piece of My Heart

Ale zpátky do 60. let, kde ještě docela válel právě swing, ale už žezlo popularity postupně přebírali rockoví tvůrci. Jedním z posledních opravdu populárních umělců (umělkyň chcete-li), byla Aretha Franklin s neskutečně nabitou diskografií super songů. Mezi nimi i Take another little piece of my heart, avšak podle mého názoru je cover verze od krásky Dusty Springfield ještě o něco zdařilejší než originál.

7) Otis Redding – [Sittin' On] The Dock of the Bay

A zase sweet 60'es a zase swing, blues a soul. Jestli neznáte tuhle příjemnou hitovku od Otise Reddinga, tak to musíte okamžitě změnit. Song je napěchovaný pohodou, čemuž přidávají ještě zvuky vln vložené do nahrávky. Vlastně i text hlásá pohodu do všech světových stran. Prostě sedíte na pláži, sledujete jak za ranního kuropění odjíždí lodě na moře a máte na všechno dost času… stejně jako v neděli ráno.

6) The Rolling Stones – Honky Tonk Women

A teď už ale trošku zrychlení, i když se neposuneme ani časově, ani moc žánrově. Blues rockový králové Keith Richards a Mick Jagger jsou globálně na bezstarostné nálady snad nejlepší volbou, ale Honky Tonk Women pro mě má speciální příchuť, po které panáček v mý hlavě začne tahat za nitky nohy a ta si začne ihned podupávat. Bacha ať ale z tý vší pohody nevylejete to ranní kafe.

5) Bon Jovi – Dead or Alive

Bon Jovi by tady asi čekal málokdo. Hard rockové a někdy i tvrdší písně můžete povětšinou naleznout v jejich repertoáru, ale Wanted Dead or Alive, založená na oslnivě harmonickém zvuku akustické kytary, má náladu malé velkoleposti (jestli to dává aspoň trochu smysl). Téma divokého západu tu už bylo a asi je to pro můj seznam nějak specifické, protože rozlehlé planiny prérií a východ slunce… přidejte průvodcovský hlas Jona Bon Jovi, kdo by nešel.

4) Oasis – Whatever

Mysleli jste si, že se na seznamu neobjeví Oasis? Chyba. Žádnej divokej západ se nekoná, ale krásný tóny smyčců ve spolupráci s jemným hlasem Liama Gallaghera vykouzlí podobně magické ráno a vlastně ho i vylepší o myšlenku, že vám může být všechno fuk, protože si můžete dělat cokoliv chcete. To je hrozně fajn slyšet hnedka ráno, kdy se dnem ještě můžete dělat … cokoliv.

3) Nikki Lane – All or Nothin'

Dlouho jsem vymýšlel, kterej song z posledního alba Nikki Lane zařadit, protože je fakt MEGA. Zase tu jsou motivy country, pohodovýho jižanskýho života, takže žánrově nic novýho, ale Nikki je nesmírně talentovaná zpěvačka a nejen to, protože ona si i songy sama píše. A její hlas prostě budete milovat. Celý album All or Nothin', jejímž je stejnojmenný song částí, je výborná pohodovka hodící se na vstávání, sledování západu slunce nebo jízdu autem.

2) The Temptations – My Girl

Asi jsem ujetej na ty šedesátý léta, ale tyhle soulový skladby maj v sobě zkrátka ukrytou duši. Je možný, že My girl znáte z reklamy na kafe, ale třeba právě to vás donutí si ji znova poslechnout a docenit jako samostatný dílo. Svýho času se jednalo o velikej hit, co časem nějak záhadně zapadl. Ranní song nejenom pro zamilovaností nemocný, ale pro všechny, co si chtějí i deštivý ráno zpříjemnit náladu rozehřívací písničkou.

1) Bryan Adams & Melanie C – When You're Gone

No a teď prvním místem totálně rozvrátim všechno, co jsem si tu 9 songů budoval a připravoval. Bryan Adams, elektrická kytara, nádhernej hlas Melanie C, zamilovanost. Žádnej divokej západ, žádný vycházející slunce, žádný akustický nástroje. Přesto pro mě asi nejvíc nadzvedající song v poslední době. Neskutečně zvedající náladu nejenom po ránu, dobije náladu i po vyčerpávajícím dnu stráveným nošením uhlí.

Bonusovky, co na list nevešly se:

  • Oasis – Fade in out
  • AWOLNATION – Kill your heroes
  • Aretha Franklin – Respect
  • Maroon 5 – Sunday morning

Bonus mimo bonusy: Oasis – Bonehead's Bank Holiday

Pro mě nejvíc nejoblíbenější vstávací song, poslouchám ho na kolejním pokoji již několik měsíců a moji spolubydlící už z toho šílí. Slovy nepopsatelná pohodovka, která i tím, že se nejedná o song pro album, má v nahrávce hlasy do písničky nepatřící a několikrát lze zaslechnout i části rozhovoru. Celý text je vlastně o tom, jak jet na dovolenou je na nic, když tam nemáte kámoše. Naprostá banalita, song totální antihit a objektivně vražda na muzice. Subjektivně Honzovsky nejlepší vstávací song.

A jaké songy prosvětlí vaše nedělní ráno?

Všechny songy z listu včetně bonusů na Spotify

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více