Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

Honzovo TOP10 – Songy do auta

Pro dnešní rubriku Honzových TOP10 jsem si vzal na paškál obor z Honzových nejoblíbenější, to jest vybírání hitovek do auta. Pravda, doba, kdy se mixovaly holkám kazety a nahrávaly songy z rádia, už uvidíme jenom ve filmech pro pseudopamětníky, ale nahodit kvalitní mix písniček se přinejmenším v autě šikne. Člověk za volantem jinak zvaný řidič se pak nemusí spoléhat na nějaká rádia a doufat, že zrovna nechytne pravidelnou čtvrthodinovou rubriku „Proč koupit náš vysavač“.

Kdo má auto, má v něm pravděpodobně i nějaký ten hudební přehrávač, protože není mnoho věcí, které by dokázaly tolik okořenit zážitek z jízdy jako dobrá písnička. Jasně, můžete nahodit bez práce nějaký to (fajn) radio a modlit se, že poletí v éteru něco jiného než srdceryvné vzkazy pubertou posedlých dívenek snažících se pozdravit svého chlapce, jež se již 3 dny pyšní titulem přítel. V lepším případě potom z éteru nastoupí pravidelný blok 8 songů, které se až s ošklivou pravidelností točí v periodě jedné hodiny, a vy zůstanete odsouzeni k poslechu špín feat. Pitbull.

Takže pokud chceme poslouchat v autě dobrou hudbu (a to my teda chceme), není to jen o naházení 12 GB písniček na přenosné datové médium na bázi flash paměti (laicky zvaný flashdisk) a stisknout tlačítko „Random“, abychom dodali celé věci svěží nádech. Pro namixování kvalitní hudby, která vás donutí stáhnout okénka a vystrčit velectěnou řidičovu levou pazouru ven z auta a plápolat s ní ve větru nebo mávat na sličné děvy stojící na zastávce nehledě na to, že vaše Škoda 120 má svá nejlepší léta již za sebou a děvy by si jistě všimly oné škodovky, i kdybyste nemával.

TOP10

10) Ian Brown – Stellify

Jestli nějak začít tak peckou od Iana Browna, přesně při tomhle songu se ta pracka z okna háže ven sama. Poměrně alternativní song, jež jen těžko budeme zařazovat do nějaký hudební škatulky, ale to vůbec nevadí, protože je fakt mega. Jeden z těch songů, co z vás neudělaj silničního piráta, ale krále. Úplně nejlepší je při jízdě potemnělým městem, které vám v tu chvíli bude patřit.

9) Parov Stelar – The Mojo Radio Gang

Musím přiznat, že electro-swing neni zrovna žánr z dálky mě lákající, a ve kterém bych překypoval znalostmi, ale Mojo Radio Gang svoji škatulku poměrně dost přerostl a stal se takovou hymnou tohohle spíš undergroundového žánru. Asi u něj nebudete překonávat rychlostní rekordy, ale je to mega road tripová skladba, co vás nebude nudit ani po 50té.

8) Band of Skulls – I Know What I Am

Hodně neznámá indie skupina s nesmírně kvalitním materiálem na už 3 albech. I Know What I Am je vůbec první singl z debutového alba Baby Darling Doll Face Honey, což je album s hodně dobrými písničkami a pořádná nálož alternativního rocku je do auta jako stvořená, protože přece nebudeme poslouchat R.E.M. I Know What I Am je velká pohodovka vyžadující po řidičovi pořádně tmavé sluneční brýle a pokud možno i vousy. Jo Jo až takle badass ten song je.

7) Beady Eye – Flick of The Finger

Jestli #8 vyžadovalo sluneční brýle, Flick of The Finger musí bezpodmínečně chtít ještě oblek, kravatu, polobotky a thomson na zadním sedadle. Při tomhle songu budete mít ze škodovky silniční koráb, kdy i budete moct posoudit i půdorys Hummeru. Pustíte tenhle song a čas pro vás ztratí hodnotu, protože vy tomu všemu vládnete. Ale bacha, trvá to jen necelý 4 minuty…

6) The White Stripes – Fell in Love with a Girl

Jack White je borec a umí úplně všechno. Ať už jde o srdceryvný něžnosti, country-like crossover nebo garážovej výpal Jack White napíše super song. Fell in Love with a Girl je navíc legendární díky svému Lego videu, který získalo 3 ceny MTV. Song samotnej, ač netrvá ani 2 minuty, nabije velikou energií díky ohromně jednoduchému kytarovému riffu, který chytne a bude vám ještě nějakou chvíli v hlavně drčet.

5) Oasis – The Hindu Times

Nebyl bych to já, kdyby si na listu neobjevili Oasis nebo Beatles. Nejlepší do auta podle mého (super)úsudku jsou Hindu Times. Nedokážu posoudit, jestli dokáže tolik chytnout i člověka nerozumícího anglicky, protože text udělá to, že budete tak „high that you just cant feel it“. Stejně jako u White Stripes tak suuuuper riff, že dálnice bude příliš úzká a příliš krátká, ale bacha na omezenou rychlost.

4) Queens of The Stone Age – No One Knows

Taková spíš noční písnička, ale to asi všechny od Queens of The Stone Age. Na songu hrál na bubny Dave Grohl (Nirvana, Foo Fighters), což je hodně znát a ten track bubnů donutí podupávat i vaši babičku. Nejlepší je ale o samotě v noci, kdy se změníte v upíra (z Feratu), poletíte temnotou a nějaká omezená rychlost vás prostě nebude zajímat.

3) The Dandy Warhols – Bohemian Like You

Od temnoty úplně na opačný pól, protože tam vás prostě Dandy Warhols vezmou. Už úvodní verš „Youve got a great car“ zkrátka řiká „hoď si mě do auta“, ale musíte přibalit i kámoše a povinně všichni stáhnout okýnka. Pak už to jen pálit krajinou a křičet YOLO. Perfektní věc na road trip nebo jenom výlet za vodou.

2) My Chemical Romance – Na Na Na (Na Na Na)

V podobným duchu je i hitovka od My Chemical Romance, která nutí k lítosti spojené s jejich rozpadem. Celý album se hodí na letní drandění autem po vískách, vesničkách, polních cestách i cestičkách. Hlavně otestovat top speed káry. Nedoporučuju však těm, kteří se snaží jezdit na spotřebu. Naopak doporučuju těm, co neumí anglicky, ale rádi zpívání, protože refrén zazpívá i medvěd.

1) The Black Keys – Gold On The Ceiling

Je to tady, ultimátní song pro automaniaky. Troška zpomalení oproti Na Na Na, nasazení brýlí, volná košile, kabriolet a pohled hodný milionáře. Vlastně s timhle songem ani nemůžete nabourat, protože se dostanete do awesome bubliny, kterou vám budou všichni kolem(je)doucí závidět. Black Keys jsou fakt kluci, co za to uměj brát (haha), takže celý album El Camino můžete do auta přihodit jako stálou výbavu na cesty.

Bonusovky, co na list nevešly se:

  • Arctic Monkeys – Fake tales of San Fransisco
  • The Fratellis – Chelsea Dagger
  • The Rolling Stones – Gimme Shelter
  • Oasis – Columbia
  • Primal Scream – Rocks
  • The Casanovas – Shake It

A co vaše songy do auta? U čeho máte problémy udržet maximální povolenou rychlost?

Všechny songy z listu včetně bonusů na Spotify

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více