Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

Honzovo TOP10 – Když prší…

Znáte to… Venku leje jako z konve, vy sedíte v autobuse, vlaku, autě, zkrátka v něčem, co se pohybuje, a zíráte zádumčivě z okna, po kterém jemně cestují částečky vody shlukující se do větších uskupení. Venku nikdo moc není a ti, co tam jsou, mají na sobě kapuce nebo deštníky, takže jim do obličeje vlastně nevidíte. Všechno to kolem ve vás vyvolává melancholii, kterou umocníte ještě zvukovými vlnami linoucími se ze sluchátek.

Déšť má zkrátka zvláštní moc, co donutí člověka zamyslet se nad problémy, starostmi a tak nějak si to v hlavě zarovnat do šuplíků. Přichystal jsem si výběr toho, co na mě působí úplně nejvíc, právě v těchto stavech…

10) Buffalo Springfield – For what it's worth

Totální klasika, kterou snad každej zná minimálně z Foresta Gumpa. For what it's worth se stalo symbolem vietnamské války, ale oprostěte se od představy džungle a ozbrojených tvrďáků. Dostanete krásnou kulisu pro stékající kapky po skleněném povrchu, krásná práce v oboru kytarového vybrnkávání vás dostane do stavu, kdy si řeknete, jestli taky náhodou nestojíte v řadě, z který by bylo dobrý vystoupit…

9) Oasis – Cloudburst

A teď trochu jinak. Venku leje jako blázen, psa byste ven nevyhnali, ale vy stejně musíte dojít do pekárny pro housky, protože vaše přítelkyně umírá hlady. Pusťte si Cloudburst! Rocková věc s příchutí punku a možná až arogantní mírou sebevědomí. Tohle musí nakopnout fakt každýho, i kdyby anglicky nerozuměl ani slovo. Déšť vám nebude vadit a vyprázdněná ulice bude najednou vaše.

8) The Cult – Rain

Podobně optimistická a sebevědomá historka. Krásná symfonie založená na osvěžujícím kytarovým riffu a energickým rytmem. Budete pánem deště, kterej padá vlastně jenom kvůli tomu, že jste si to přáli. Ten déšť v názvu lze brát i jako jinotaj pro lásku, sex, nebo prostě cokoliv, co je spojený s holkama v tom pozitivním smyslu. Naprosto boží sólo, u kterýho budete houpat hlavou a doufat, že nikdy neskončí. Skvělá záležitost.

7) The Beatles – Norweign wood (This bird has flown)

Totální klasika od králů hudby. Krásně melancholická písnička, která vás zpěvem Johna Lennona provede baladickým příběh rychle vzplanuté lásky, která už je zase pryč. Není to ani tak o litování minulosti, jako spíš smíření se s nastalou situací. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec první uvedení indáckého nástroje sitáru v popové písni, které neni vůbec samoúčelné a dodává vzpomínkám úplně nový rozměr.

6) Pendulum – The Tempest

Písnička od drum 'n bass chlápků, co se jmenuje bouřka. Může být něco víc trapnýho? Asi ne. Ale zahoďte skepsi a ponořte se do tónu Tempestu. Odpíchneme se od úvodních tónů kytary, která je doprovázená v pozadí jemnými zvuky deště, a během několika sekund dostaneme na talíř motivační nářez. Zase je možný z toho cítit alegorii na průser, něco novýho, co nás totálně pohltí… láska?

5) 4 Non Blondes – What's up?

Ach! Božská nostalgická písnička, která v sobě nese poselství indie rocku 90. let. Vlastně i textově se jedná o pocit, kterej jsem se snažil navodit už v úvodu – vzpomínání. Asi to bylo napsaný za koukání z okna za deště, protože jinak si nedokážu představit, jak jinak by bylo možný dát dohromady song takhle vystihující vzpomínání.

4) The Racounteurs – You don't understand me

Klavír! Jak božská věc na tvoření hudby pro přemýšlení. Tenhle song mě nepřestane bavit z důvodu využití tohohle úžasnýho nástroje. Celý je to vlastně o příběhu obsaženym v názvu songu, takže tématicky vůbec nic převratnýho. Silnou stránkou týhle pecky je různorodost hudební, kdy jednotlivé části na sebe přirozeně navazují a vy jenom proplouváte příběhem z vašeho života, protože se to obsahově dá naroubovat vlasně na všechny vztahový krize… a bože, ten klavírovej konec!

3) Band of Horses – The Funeral

Dost profláklá píseň díky užití v traileru na 127 hodin od Dannyho Boyla, ale pokud se oprostíte od vzpomínek na tenhle film, dostanete se do světa vlastního, plného vzpomínek, výčitek a smutku. Emočně hodně silná záležitost ať už budete myslet na kohokoliv. Celej song je jak seslanej z nebe, pro lidi, co si přejou uvolnit slzný kanálky. Cestující kapky deště na okně vám ve vzpomínání v tu chvíli přijdou tak nějak vhod… asi jako alegorie na cestu životem, která někdy prostě bejvá komplikovaná.

2) Led Zeppelin – When the levee breaks

Neskutečně velikej song, miluju každou sekundu tý božský sedmiminutový skladby o obrovský povodni. Robert Plant a jeho obrovskej hlas vás přenese do vašeho vlastního světa, ve kterym jste jen vy a déšť. Instrumentálně vypiplaný do sebemenšího detailu, harmonika dodá příchuť minulosti. Zajímavostí je, že se jedná o bluesovej song z roku 1927 o velký povodni Mississippi z téhož roku, kterej Zeppelini kompletně hudebně překopali.

1) Dan Auerbach – Goin' home

Dan Auerbach z Black keys je nejenom nesmírně šikovným hudebníkem, ale taky hrozně citlivým a skromným člověkem, což prokázal i na svojí sólovce Keep it hid, jehož je Goin' home uzavíracím songem. Něžnější záležitost těžko budete hledat, všechny zvuky jsou tak dokonale zapracované do skladby, která vaše vědomí dostane do vyšších sfér, kde všechny problémy zmizí. Naprosto cokoliv v tomhle songu je úžasné a boží, jeden z nejkrásnějších songů asi vůbec. Melancholie, smíření, myšlenky a všechno ve vašem životě je v těhlech 5 minutách. Kdybyste mě natahovali na skřipec, tak o Goin' home neřeknu ani slůvko negativna.

Bonusovky, co na list nevešly se:

  • Coldplay – Clocks
  • Daniel Powter – Bad day
  • Soundgarden – Black hole sun
  • R.E.M. – Nightswimming

A jaké songy posloucháte vy při zírání z okna na kapky deště?

Všechny songy z listu včetně bonusů na Spotify

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více