Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

„Zakázat ty hajzly komunisty!“ WTF?

Tak jsme přežili dvoudenní chození k volebním urnám a nyní máme možnost sledování toho, jak se handrkují zainteresované méně či více vítězné strany o tom, kdo má větší slovo. Jedna se hádá dokonce sama se sebou, druhá zase dostala tolik hlasů, že to sama nečekala, a tak se vlastně jen rozkoukává a neví kam šlápnout.

Co ovšem zůstává stálým a neměnným je nezainteresovanost komunistické strany, která už tradičně získala poměrně dost hlasů, avšak nikdo se s ní moc nechce dvakrát bratříčkovat. Hlavním důvodem je obrovský hate vyvolaný kolem spolupráce s komunisty. Vlastně je až k nevíře, co dokázaly pravicové strany díky svým velkohubým sloganům („Zastavme komunisty“, „Nepusťme komunisty zpět k moci“ apod.), které však často jen zakrývaly zející díry v jejich volebních programech, ale i tak zjevně dokázali řadu voličů stáhnout na svojí stranu těmito hesly.

Nadpis článku pochází z konverzace, kterou jsem zachytil uprostřed diskuze svých vrstevníku na téma výsledků voleb. Pomyslel jsem si… a později i vyslovil… „Proč proboha chce někdo zakazovat komunisty?“ a odpověď byla nejprostší, jakou si lze představit-„Protože jsou to svině“. WTF?

Kde se vzal tenhle mýtus? Zakazovala se dělnická strana, což je v principu strana neonacistická. Každý se bez výjimek (doufejme) shodneme na tom, že myšlenka nadřazených jedinců je už konceptuálně ošklivá a nemorální. Takže i když se jedná o praktický nesmysl, dá se pochopit, že neonacisty někdo chce zakázat. Ale proč proboha chce někdo zakazovat komunismus? Přeci tady ta idea „všehorovenství“ je krásná, jakkoliv je ve skutečnosti utopickou a nesplnitelnou. Všichni mají všechno, co potřebují, a jsou si rovni bez výjimek.

Dobře, vezměme v potaz, že jsou lidi postiženi zážitky z minulosti. Ale připomeňme si, že to, co tu těch pár desetiletí bylo, nebyl ani zdaleka komunismus, ale jakási zneužitá parafráze. Znamená to, že je myšlenka komunismu na zakázání? Takže když bude Batmana hrát Nicole Kidman, znamená to, že je Batman strašná postava? Ale no tak…

Paradoxní budiž i fakt, že většina „kritiky“ a kousavých agresivních hlášek pochází od nejmladší skupiny voličů. Jinými slovy hlavně řvou ti, kteří tu inkriminovanou „strašnou“ dobu vůbec nezažili a jejich názory pochází tedy ze zprostředkovaných zdrojů. Odkud vzešla většina hlasů komunistické strany? Jasně, přeci od důchodců z vesnic. To všichni víme. Uvědomme si, že nejstarší lidé ze společnosti byli ještě nedávno považováni za nejzkušenější, a tudíž nejchytřejší, takže k nim mladí chodili pro rady. Nutno říci, že „staříci“ si pamatují dobu, o které „mlaďasové“ jen kafrají, jak byla příšerná. Svědčí to o něčem? Samozřejmě o přirozeně selektivní paměti lidí, protože si vytahujeme ze svých vzpomínek hlavně to hezké… no a taky o lehké ovlivnitelnosti mladých velkými křiklavými hesly.

Ač nejsem člověkem podporující komunisty v jakémkoliv směru, rozčiluje mě všudypřítomný hate, za kterým ve většině případů vlastně ani není krapet zdravé (vlastní) myšlenky. I když máme každý nějaké (v lepším případě vlastní) názory, je třeba určitou míru extremismu potlačovat (nacismus, rasismus). Ale opravdu je třeba zakázat stranu, která prosazuje rovnost napříč lidem?

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více