Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

Honzovo TOP10 – Rozchodovky

Jakožto samozvaný hudební fajnšmekr, lidumil, citlivka, dovšehomluvka a renesanční člověk jsem ucítil před časem nutkání sestavení hitparády songů podle tématu, kritéria apod. Jednak jsou totiž číslované články několikanásobně čtenější (jak se ostatně ukázalo i na mém nejčtenějším článku 27 nepsaných pravidel studia na VŠ ) a hlavně hudební charty mají zkrátka něco do sebe a nezřídka kdy v nich lze naleznout život ovlivňující píseň.

Někdo si třeba najde nové songy na poslouchání, u někoho se možná dostanou ještě hlouběji než jen do paměti telefonu a někdo si třeba jen udělá výlet do historie, protože už většinu bude znát. To už nechám na vás…

Tahle zastávka Honzovo TOP10 (jak jsem trefně a vtipně hitparádu pojmenoval. Honzovo – protože je to moje jméno a TOP10 – protože jich je 10) bude věnována rozchodovkám (což je mimochodem termín, jehož existenci přisuzuji opět své maličkosti). To jsou takový ty songy, který si pustíte po velký rozchodový hádce s holkou, klukem, přítelkyní, přítelem… nebo s kým to vlastně chodíte. A teď sedíte doma, čučíte do zdi a přemýšlíte, v kolik vlastně jede ten vlak, co ve vaší obci nezastavuje.

Je dobrý si tyhle songy poslechnout, než ten vlak půjdete chytit, protože třeba zjistíte, že v tom vlastně nejste sami.

TOP10

10) Chase & Status, Plan B – Pieces

Jestli něco vyčnívá v tomhle listu, tak jsou to Pieces. Rappeři a drum 'n bass to tu fakt ještě nebylo. Song je zajímavej kompozičně, skládá se totiž ze smířených utlumených částí a pořádně nasupěných partů, kde hudba vybízí člověka sekat hlavy. Hodně naštvaná písnička plná hněvu a jestli něco nemá, tak je to nadhled, ale ten občas chybí nám všem.

9) Nirvana – Where did you sleep last night

Pro mě nejlepší song od Nirvany, paradoxně se jedná pouze o cover písničky Lead Bellyho (který ji ovšem taky sám nenapsal). Čert vem původ a to, že ji Cobainova parta zahrála jen jednou, stálo to za to. Akustická Nirvana na MTV Unplugged vzala sto let starou Where did you sleep last night a udělala z ní hit. Těžko říct, jestli by tolik fungovala i v případě, že by nezpíval Cobainův křaplavý hlas… Ale zpívá, takže klobouk dolů u poslouchání.

8) The Black Keys – Little Black Submarines

Bluesové duo z Ohia se v současnosti pyšní velké popularitě, ale citlivé a něžné songy bychom u nich hledali dlouho. Little Black Submarines jsou ale výjimkou. Song se rozkládá mezi dvě zásadně odlišné části, kdy první – akustická nahodí přemýšlivou atmosféru temného pokoje s výhledem z okna, zatímco druhá, kdy Dan Auerbach vezme do ruky kytaru elektrickou donutí zvednout a jít k sakru něco udělat a nesedět jak ten blb doma.

7) Guns N' Roses – Patience

Pocitově trochu jiná záležitost než u ostatních zmíněných písní. Patience je hudebně upřímná, smířená a zpříma hledící velice jednoduchá skladba. Pískací sólo taky nenavádí k depresivním stavům, avšak jako celek song funguje perfektně. Pro mě je nejdůležitější minutové outro, kde tempo značně zrychlí stejně jako obsah, kdy si uvědomíme, že koukat na všechno zpříma není to pravé ořechové.

6) Oasis – Stop crying your heart out

Hymna rozchodů a nezdarů, song říkající úplně všechno, co potřebuje člověk na dně slyšet, i když mu to nikdo není schopnej říct. Když všechny hvězdy vyhasnou, tak prostě vem věci, co potřebuješ, zvedni se a jdi dál, protože nezměníš, co se stalo. Ne tak intimní jako třeba Blunderbuss, ale na problém hnusnosti pohlíží víc ze shora a to taky neni někdy na škodu.

5) Linkin Park – Roads untraveled

Zhudebněná básnička od mainstreamových Linkinů. Zapůsobí na každého s nějakým velkým trápením a dá mu vidět světlo na konci tunelu… včetně toho cliché. Je až neskutečný, jak se během pár let Linkin Park změnil z party naštvaných drsňáků k citlivým, pomoci chtivým kamarádům. Je třeba jim za to poděkovat alespoň účastí na tomhle listu, protože asi nejenom mně těch pár cliché pomohlo.

4) Blur – Tender

Tender byl napsán Damonem Albarnem po rozchodu s jeho přítelkyní a měl sloužit jako jakási archa pro uložení všech pocitů Damona. Povedlo se. Skoro 8 minutový song musí působit úplně na každého. Jeden z vrcholů Damonovy tvorby vůbec. Nutno přiznat, že se text hemží mnohými cliché, ale jako celek skladba funguje znamenitě. Boží věc.

3) Tom Odell – Can't Pretend

Povahou původu vzdáleno na hony od ostatních songů, avšak zatraceně kvalitní popová záležitost. Netušil bych, že někdo nezávislý a nový v hudební branži dokáže přijít s tak skvělou písní jako je Can't Pretend. Zpívá o profláklých pocitech, ale s takovou vervou, která dokáže vtáhnout a i na podvacáté nechává zamyslet se.

2) Queens of the Stone Age – Vampyre of time and memory

Pochází z alba „…Like Clockwork“, které je celé zahaleno v temnotě, depresi, výčitkách, bloudění, a Vampyre of time and memory je taková vlajková loď nesoucí tohle všechno okázale na stříbrném podnose. Ať už jste v sebevětší euforii, tenhle song vám ukáže, jak hnusnej ten život vlastně může bejt.

1) Jack White – Blunderbuss

Neskutečně jemná, něžná písnička, která v sobě má všechno krásný z minulosti a jak v hajzlu to může z ničeho nic být. Jack White je mistr co se hudební kompozice týče, v momentě kdy se přidá ještě silný feeling, tak to prostě stojí za to. Pro mě absolutní vrchol… song, do něhož se dá ponořit.

Bonusovky, co na list nevešly se:

  • The Beatles – Don't let me down
  • Oasis – Stand by me
  • Limp bizkit – It'll be OK
  • Coldplay – Fix you
  • The Cult – Painted on my heart
  • V.A.S.T. – Touched
  • Avril Lavigne – Wish you were here

A jaké jsou vaše „oblíbené“ rozchodovky? Jaký song vám nejvíc pomohl?

Všechny songy z listu včetně bonusů na Spotify

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více