Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

Špína X-faktoru a Superstar

Zpěvák, kytarista, skladatel a bývalý člen Oasis Noel Gallagher v jednom pár let starém rozhovoru při dotázání na Pop idol (česká superstar) řekl:

Tyhle soutěže jsou fakt zajímavý. Vidět nějakýho tlustýho idiota pracujícího v supermarketu, kterej přesvědčuje sám sebe, že je superstar. To všechno do doby, než si uvědomí, že je tlustej idiot ze supermarketu, kterej měl akorát štěstí. Začne pít a skončí buď na odvykačce, nebo v márnici. Příběhy těch lidí jsou fajn, ale ta hudba je strašná.

Přijde mi to jako naprosto geniální vyjádření špatnosti těchto talentových soutěží. Hlavním jádrem je chtě nechtě megahype, který je kolem hledání talentů vyvolán. Ze strany televizí je to výborný, jelikož mají neustále, co vysílat, ať už se jedná o přípravu na zpívání, zpívání nebo zprávy o tom, kdo s kým chodí. Pro hudbu jako takovou je to prostě mizérie.

Původní scénář přitom byl víceméně dobrý (aspoň co se české superstar týče), kdy porota vybrala 10 nejlepších zpěváků a nechala vybrat lid, který se jim nejvíce líbí. Také z tohoto modelu soutěže vzešla jediná kloudná zpěvačka Aneta Langerová. V dalších řadách už vylučovaly smsky už od úplného začátku a výsledek potom vypadal podle toho. Naprosto netalentovaní dementi, kteří milovali záři kamer, nebo byli tak dementní, že si je kamery našly samy. Recept na postup „Dělej ze sebe největšího kreténa“ je zaručenou postupovou kartou.

Není problém ani tak model „zvol si svého blba“ jako takový, ale důležitost, která se mu stále přikládá. Totiž celou dobuu soutěže jde hlavně o šou, kterou tenhle cirkus přináší. A na konci za mocného slzení vyhraje magor XYZ a je prohlášen za SUPERZPĚVÁKA, jakoby to bylo celou dobu o zpívání, že ano. Příkladem za všechny budiž asi nejúspěšnější grupa vyvinutivší se (doslova) v průběhu X-Faktoru – One Direction. Inu písničky jsou to hezké… Sám si je s radostí poslechnu, ale jen co jsem pročítal na internetu, tak jsem několikrát narazil na porovnání s Beatles. WHAT??

Proboha! Beatles fungovali 10 let a v době bez internetu a celosvětového spojení stačili zbláznit do svojí hudby milióny lidí po celém světě, „vynaleznout“ nové hudební žánry (např. heavy metal), inspirovat nespočet umělců svojí všeobecnou tvorbou. One Direction je parta klučinů zpívajících sladký písničky pro holky, do kterých náramně hopsá. Co zaráží je fakt, že tyhle songy NENAPSALI ONI. Songy jsou tvorbou 2–6 bůh ví jakých lidí. Svým způsobem jsou tedy jen bezmozkovitými loutkami.

A v tom je ten problém. Tyhle soutěže produkují líbivé týpky, kteří ve větším množstvím případů nic neumí. Příkladem za všechny budiž megahit Impossible od Jamese Arthura, který je ovšem přezpívaná verze songu od Shontelle , kterou nikdo nezná. Nejhorší je skutečnost, že postupně vytlačily většinu „samostatných“ hudebníků na okraj zájmu. To je svět co?

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více