Klávesové zkratky na tomto webu - základní Na obsah stránky

Povodně a zpravodajství

Naší vlastí, která jindy v tuhle roční dobu překypuje květy, zelení a zamilovanými páry (ty tedy výjimečně můžeme naleznout i v jiných ročních obdobích), v posledních dnech, jak je všem ostatně známo, cloumá přebytek vody. Ačkoliv si Češi rádi stěžují na špatné koupání a speciálně potom měšťáci odsouzení k pobytu na přeplněných koupalištích, v případě, že dorazí voda naprosto samovolně a zadarmo až do obýváků, mají tito občané problémy zase opačné. Jednou je vody málo a je příliš daleko, podruhé zase moc a zase tam, kde být nemá.

Ve společnosti se vyrýsovalo několik archetypů lidí, jedna část populace pláče a lituje druhou část, která je postižena přehršlem kapaliny, třetí hlouček tvoří ti, co si z nastalé situace dělají legraci, a konečně potom členové čtvrté formace, ti jsou speciální tím, že jim je to všechno úplně fuk, voda jim totiž nedělá problémy v chůzi po domácnosti a není třeba se tedy namáhat starostí o jiné.

Ovšem všichni tito zmínění lidé patřící do populačního koláče českých zemí jsou zasaženi informacemi zpravodajských kanálů (není myšlen kanál jako stoka nýbrž tok informací). Ať už mluvíme o televizi, tištěných mediích nebo internetových stránkách, všem se tato událost nadmíru hodí do kabaretu, ono totiž krom toho, že v pátek hrajeme fotbal s Itálií, není vůbec nic, co by mohla média řešit. Každá společnost se postavila k povodním po svém, na iDnesu můžeme najít nejzajímavější fotky dne, která nás vemou za srdce, Seznam hledá senzace, ČT24 se snaží pomáhat a Nova… Nova je zkrátka zase tou Novou, jak ji známe.

Zajímalo by mě, jestli ještě někdo kouká na novácké zprávy z důvodu načerpání informací, nebo jestli většinu publika televizních novin tvoří lidé, kteří se chtějí zasmát. Po „aféře“ s živým vstupem ohledně překvapivě mrznoucí vody při teplotě pod nulou ví úplně každý, jak veliký odpad Nova dokáže produkovat (nepočítaje originální tvorbu), ale produkční (nebo kdo to tam vlastně vede…vede to vůbec někdo?) odvádí svou práci nepochybně stále stejně (ne)dobře, když zpravodajské relace chystají.

Nevím, jestli vám mám doporučit se na novácké televizní noviny koukat, protože buď se budete smát, nebo rychle hledat kýbl podle toho, jak silná povaha ve skutečnosti jste, věřte mi, že sledováním tvorby Novy se odolnost vašeho žaludku otestuje daleko více než při kdejakém hororu. Už jenom stavba zpravodajství je taková prazvláštní.

Uvaděčka zpráv pozdraví diváky v přiléhavém oděvu ne nepodobnému plavkám, poté předá slovo do živého vstupu k redaktorce, která stojí po kolena ve vodě a prochází se ve vísce mezi domky a říká něco o tom, že je tam hodně vody a že se dozvíme víc z následující reportáže, následující reportáž natáčela zase jiná redaktorka, ovšem v té samé vesnici.

Z této reportáže se dozvídáme za akustického doprovodu hudby, která byla zjevně původně užita při pohřební scéně ve filmu s upíry, že nějaká paní Marie přišla o všechno a teď má slzy v očích (záběr na oči), protože přišla o všechno a také že nemá nic. Potom z rozhovoru se slzavou Marií se dozvíme, že ta nebohá žena přišla o všechno a nejraději by dům prodala, protože ji voda všechno vzala, a potom začne znovu plakat. My obohaceni touto informací se posunujeme dál v příběhu vesničky, o které jsme nikdy neslyšeli a v podstatě můžeme i pochybovat o existenci mimo televizní/nováckou obrazovku, samozřejmě nemůže chybět smutná hudba a další brodící se moderátor, nenásleduje nic jiného než oblíbená anketa pouličních hejsků. Tento prvek je nesmírně přínosný pro pochmurnou atmosféru, protože reální aktéři odpovídají na chytře kladené otázky týpka s mikrofonem typu „Co říkáte na povodně?“, „Jak to vypadá s vaším domem?“ nebo „Doufáte, že voda brzo odejde?“, na tyto otázky dostáváme nečekané odpovědi, kupříkladu že povodně fajn nejsou, že voda není nic, co byste si přáli v obýváku mít, pokud se nejedná o akvárko, že setkání s hasiči je dobré v případě, kdy vás nevyzvedají člunem na vašem dvorku a mnoho a mnoho dalších zajímavých informací. S pochmurným výrazem na tváři potom přepojí týpek s mikrofonem zpátky do studia, kde se moderátorka pokusí o smutný výraz a následuje reportáž o záchraně topících se zvířátek…

Zkrátka velká událost s sebou nese i velké množství informací a pak lze nejlépe porovnat kvalitu jednotlivých médií napříč spektrem a zase mě to vede k otázce – Jak proboha může někdo sledovat tenhle kanál (jestli kanál televizní, nebo stoku..to si vyberte sami podle gusta) ?

 

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Autor

Jsem studentem Univerzity Hradec Králové, ovšem mým velkým koníčkem je film, který krom toho, že ho sleduji, se také snažím vytvářet.

více